ESG

-------------- ekologia i energia,
-------------- prawo i finanse,
-------------- governance i social,
-------------- ślad węglowy,
-------------- raportowanie ESG.

19

Według badania przeprowadzonego przez Colliers, aż 47 proc. respondentów nie wie, jakie jest podejście ich organizacji do kwestii raportowych związanych z rozporządzeniem CSRD.

20

Motywacja i mobilizacja

Najlepsza droga do energooszczędności

21

Istnieją dwie drogi do zmniejszenia wydatków związanych z korzystaniem z energii: inteligentne zarządzanie i wprowadzanie efektywnych technologii energetycznych. 

W pierwszym przypadku bardzo istotna jest edukacja i dokształcanie kadry pracowniczej w zakresie efektywnego zarządzania energią. 

W drugim zaś – dobór odpowiednich narzędzi, a także rozwiązań, które przyczynią się do optymalizacji wydatkowania energii. Jednak, aby osiągnąć najlepsze efekty w postaci znaczącej redukcji zużycia mediów, między tymi dwoma czynnikami musi zachodzić korelacja.

22
Komentarz towarzyszący

Czego możemy dowiedzieć się o energii, monitorując jej zużycie?

Optymalizacja zużycia energii wymaga podjęcia działań na wielu obszarach; począwszy od legislacji, poprzez edukację, aż po wdrożenie technologii. To właśnie technologia dostarcza nam danych oraz pozwala optymalizować pracę systemów, tym samym poprawiając efektywność energetyczną. 

Zapotrzebowanie na dokładne informacje dotyczące zużycia mediów skłoniło wiele przedsiębiorstw do wdrożenia systemu monitorowania lub przeglądu oraz aktualizacji wcześniej wdrożonych systemów. Kluczowe jest zrozumienie wzorców zużycia energii przez obiekt — kiedy, gdzie i jak wykorzystuje się energię.

Dzięki precyzyjnemu monitorowaniu zużycia przez poszczególne systemy i obszary budynku można nie tylko ocenić ich wydajność, lecz także identyfikować obszary wymagające optymalizacji i śledzić efekty podejmowanych działań. Co więcej, ustrukturyzowane dane pomagają w edukacji najemców, budując ich zaangażowanie w obrębie własnych wyników dotyczących kosztów mediów, jak również emisyjności wynikającej z ich zużycia. 

Z kolei automatyzacja raportowania znacząco przyczynia się do usprawnienia procesu zbierania danych i ich analizy. Eliminuje typowe błędy popełniane przy ręcznym wprowadzaniu danych, oszczędza czas zarządców nieruchomości i pozwala na łatwiejsze udostępnianie informacji najemcom. Automatycznie generowane raporty są niezbędne nie tylko dla celów wewnętrznych, lecz także pomagają w raportowaniu emisji CO2 i spełnianiu wymogów ESG oraz benchmarków, takich jak GRESP. Dzięki nim wszyscy zainteresowani (w tym najemcy), mają dostęp do kluczowych, pochodzących z różnych źródeł danych w jednym miejscu, co znacząco ułatwia zarówno raportowanie, jak i optymalizację zużycia.

Dostęp do szczegółowych danych, uzyskanych z monitorowania zużycia energii, umożliwia energy managerom podjęcie szeregu kluczowych działań, mających na celu: optymalizację zużycia energii, poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie wpływu budynku na środowisko (tj. dobór mocy instalacji PV czy też pojemność magazynów energii, optymalizacji istniejących systemów lub wdrożenia rozwiązać z zakresu AI/smart BMS).

23
REKLAMA
24
REKLAMA
25
ESG

Eksperci z branży energetycznej nie są zgodni co do tego, na który obszar właściciele i zarządcy nieruchomości powinni zwracać większą uwagę. Jedni uważają, że najistotniejszą kwestią na drodze do zoptymalizowania zużycia energii jest budowanie świadomości użytkowników nieruchomości.
Drudzy z kolei oponują przeciwko przypisywaniu takiej wagi czynnikowi ludzkiemu i wskazują na to, że tylko dzięki implikacji odpowiednich rozwiązań technicznych optymalizujących zużycie energii zarządcy nieruchomości osiągną założony cel w postaci realnych oszczędności.

26