Marek Gędziorowski

Dyrektor ds. Zarządzania Portfelem Nieruchomości w Grupie PZU

BIO Autora

Justyna Kozieł

Kierownik Zespołu Standaryzacji Zakupów i Dostaw Inwestorskich w Grupie PZU

BIO Autora

Zielona centrala dostępna dla każdego

PZU Park — case study 
Jak powstawało biuro największego polskiego ubezpieczyciela

27

Okiem architektki PZU


Przestrzeń PZU Park była projektowana przez wewnętrzny dział architektury. Dało nam to ogromną elastyczność i możliwość szybkiego reagowania na zmiany zachodzące w organizacji. W opracowaniu koncepcji bardzo mocno wsparła nas pracownia Studio Quadra, która ma ogromne doświadczenie w projektowaniu przestrzeni biurowych. Budynek ma 37 pięter, w tym 31 użytkowych. Zależało nam, aby przy takiej liczbie kondygnacji przestrzeń była zróżnicowana i ciekawa dla naszych pracowników.

Postawiliśmy na dużą ilość zieleni, dobrą akustykę, przestrzenie wspólne, takie jak pokoje relaksu na każdym piętrze, centrum fitness i taras widokowy na 35. piętrze ze strefą chillout i widokiem na panoramę Warszawy.

Pracujemy w systemie hybrydowym, więc jednym z kluczowych aspektów było z jednej strony zapewnienie jak największej liczby sal do spotkań grupowych i wideokonferencji, a z drugiej dostęp do miejsc pracy indywidualnej, wymagającej największego skupienia.

W wykonywaniu obowiązków pomagają też kameralne open space’y. Z informacji zwrotnej od pracowników wiemy, że dobrze wykonaliśmy swoje zadanie.

Justyna Kozieł

28

Zobacz zdjęcia PZU Park

29

Jak wygląda biuro PZU

z punktu wiedzenia osoby z niepełnosprawnością (film)

30
Nowa siedziba PZU pozwala na zredukowanie śladu węglowego o ponad 2,5 tys. CO2 rocznie – to tyle, ile średnio emituje przez rok tysiąc samochodów. 

Co zastosowano w PZU Park

  • system odzyskiwania wody szarej (z dzienną możliwością akumulacji 20 000 litrów) i gromadzenia wody deszczowej pozwala zaoszczędzić 63 procent wody pitnej. 
  • szczelne fasady i materiał odbijający promieniowanie słoneczne na dachu, a także nowoczesne technologie zużywają nawet o 30 procent mniej energii w porównaniu do budynku bazowego opracowanego na potrzeby certyfikacji LEED. 
  • ekologiczny chodnik przed wieżowcem. Stworzony z fotokatalicznego materiału, redukuje w powietrzu poziom szkodliwych NOx, generowanych przez spaliny samochodowe.
31
Obiekty

20 lat — aż tyle PZU wynajmowało biuro w swojej poprzedniej lokalizacji. Jednak w związku ze zmieniającym się rynkiem nieruchomości i nowymi potrzebami organizacji w 2022 roku przyszedł czas na zmiany. Zaowocowało to nowym projektem, który odbił się szerokim echem w branży. PZU Park przy rondzie Daszyńskiego to nowoczesne, ekologiczne miejsce, w którym kluczową rolę odgrywa idea dostępności.

32